Oświetleniowa tradycja Świąt Bożego Narodzenia 0
Oświetleniowa tradycja Świąt Bożego Narodzenia

Świece Bożonarodzeniowe

Naukowcy twierdzą, iż zwyczaj stosowania Świateł Bożonarodzeniowych rozpoczął się w Średniowieczu w Niemczech. Podczas obchodów Święta Bożego Narodzenia w czasie przesilenia zimowego ludzie spalali tzw. "Yule Log", czyli kłodę stawianą w kominku i podpalaną. Miała ona oświetlać najciemniejsze dni zimy i odpędzać złe duchy. Ta praktyka została zaadoptowana przez wiele kościołów w ramach corocznych zimowych uroczystości; jednak wyznawcy chrześcijaństwa wierzyli, że światło "Yule Log" reprezentuje Jezusa, jako światło świata. Ostatecznie zwyczaj podpalania kłody został zastąpiony przez zapalanie świec, a pod koniec XVIII w. tradycja zapalania świec na Boże Narodzenie rozprzestrzeniła się w całej Europie Wschodniej

 

Pierwsze Oświetlenia choinkowe

Oświetlona choinka, uważana przez niektórych za prekursora współczesnego bożonarodzeniowego oświetlenia, została po raz pierwszy zaobserwowana w XVII wieku (niektórzy twierdzą, że niemiecki teolog, Marcin Luter, założyciel pierwszego kościoła protestanckiego, rozpoczął tę praktykę). Bożonarodzeniowa choinka stała się ważnym elementem europejskich obchodów Świąt Bożego Narodzenia, a w sposób szczególny wśród członków rodziny królewskiej. W Wigilię Bożego Narodzenia w 1832 roku królowa Wiktoria, wówczas 13-letnia księżniczka, napisała w swoim dzienniku: "Po kolacji [..]. poszliśmy do salonu [...] Były tam dwa duże okrągłe stoły, na których umieszczono dwa drzewka przyozdobione świecami i ozdobami wykonanymi z cukru.

Świece choinkowe

W XIX wieku Amerykanie używali szpilek, kleju i stopionego wosku do umieszczania świec w gałęziach choinek. Świadomi niebezpieczeństwa, wielu zapalała świece tylko na krótki czas podczas każdej nocy. Jednak zawsze w pobliżu znajdował się pojemnik z wodą. Z tego powodu spłonęło wiele domów. Firmy ubezpieczeniowe w swoich umowach deklarowały, że nie będą już płacić odszkodowań za pożary "wywołane przez choinki".

Pierwsze oświetlenie elektryczne

Nic więc dziwnego w tym, że ewolucja oświetlenia Bożonarodzeniowego odpowiada ewolucji żarówki. W 1880 roku, Thomas Edison, aby rozpowszechnić swój wynalazek, przywiązał żarówki do strun i powiesił je na całym kompleksie Menlo Park na czas Świąt Bożego Narodzenia. To zachwyciło przechodniów, mieszkańców miasteczka oraz osób dojeżdżających do pobliskiej kolejki, którzy byli pod wrażeniem "świątecznego cudu". W 1882 roku Edison wraz ze swoim współpracownikiem Edwardem Johnsonem miał pierwszy raz elektrycznie oświetlić choinkę w swoim domu w Nowym Jorku.

 

Choinka łączy ludzi

W 1912 r. grupa bogatych nowojorczyków sponsorowała publiczne obchody Bożego Narodzenia z ogromną oświetloną choinką. Ich celem było ożywienie wspólnoty, która zaginęła podczas szybkiej rewolucji przemysłowej. Wydarzenie przyciągnęło duży tłum z różnych religii, ras i grup etnicznych, które wspólnie świętowały radosne przeżycia. Wydarzenie to zrodziło krajowy trend sponsorowanych przez społeczność publicznych świątecznych pokazów świetlnych na ulicach, punktach orientacyjnych, parkach i miejskich placach w całym kraju.

Braterstwo Bożego Narodzenia
Historycy mówią, że ludzie szukają tradycji i symboli nadziei w czasach niepewności. W połowie XX w., Po epoce powojennej, Amerykanie przyjęli inspirującą symbolikę oferowaną przez bożonarodzeniowe pokazy. Podczas ceremonii oświetlenia świątecznej choinki w 1957 roku prezydent Eisenhower wyjaśnił nową tradycję:


"Zwyczaj, który teraz obserwujemy, zbliża nas do siebie przez kilka minut tej jednej nocy - ty i ja nie jesteśmy sami w świecie obojętnym i zimnym, lecz jesteśmy zjednoczeni w braterstwie Bożego Narodzenia."

Ewolucja świateł świątecznych trwa - od kultowego Bubble Light z 1940 roku do świateł, które migoczą i mrugają w rytm muzyki; w ostatnich dziesięcioleciach zastąpiliśmy nasze stare lampki wolframowe bardziej energooszczędnymi lampami LED.
Wczesne świąteczne świece, świecące w kościołach i na kominkach, podniosły na duchu tych, którzy mieli na tyle szczęścia, aby na nie spojrzeć. Dzisiejsza technologia dała nam możliwość tworzenia ogromnych, sterowanych komputerowo, świątecznych oświetleń, zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej, umożliwiając milionom ludzi każdej perswazji pocieszanie Duchem Bożego Narodzenia.

Wpisy powiązane PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI ZAWIESZANIA LAMPEK CHOINKOWYCH

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl