nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Oświetleniowa tradycja Świąt Bożego Narodzenia 0
Oświetleniowa tradycja Świąt Bożego Narodzenia

Świece Bożonarodzeniowe

Naukowcy twierdzą, iż zwyczaj stosowania Świateł Bożonarodzeniowych rozpoczął się w Średniowieczu w Niemczech. Podczas obchodów Święta Bożego Narodzenia w czasie przesilenia zimowego ludzie spalali tzw. "Yule Log", czyli kłodę stawianą w kominku i podpalaną. Miała ona oświetlać najciemniejsze dni zimy i odpędzać złe duchy. Ta praktyka została zaadoptowana przez wiele kościołów w ramach corocznych zimowych uroczystości; jednak wyznawcy chrześcijaństwa wierzyli, że światło "Yule Log" reprezentuje Jezusa, jako światło świata. Ostatecznie zwyczaj podpalania kłody został zastąpiony przez zapalanie świec, a pod koniec XVIII w. tradycja zapalania świec na Boże Narodzenie rozprzestrzeniła się w całej Europie Wschodniej

 

Pierwsze Oświetlenia choinkowe

Oświetlona choinka, uważana przez niektórych za prekursora współczesnego bożonarodzeniowego oświetlenia, została po raz pierwszy zaobserwowana w XVII wieku (niektórzy twierdzą, że niemiecki teolog, Marcin Luter, założyciel pierwszego kościoła protestanckiego, rozpoczął tę praktykę). Bożonarodzeniowa choinka stała się ważnym elementem europejskich obchodów Świąt Bożego Narodzenia, a w sposób szczególny wśród członków rodziny królewskiej. W Wigilię Bożego Narodzenia w 1832 roku królowa Wiktoria, wówczas 13-letnia księżniczka, napisała w swoim dzienniku: "Po kolacji [..]. poszliśmy do salonu [...] Były tam dwa duże okrągłe stoły, na których umieszczono dwa drzewka przyozdobione świecami i ozdobami wykonanymi z cukru.

Świece choinkowe

W XIX wieku Amerykanie używali szpilek, kleju i stopionego wosku do umieszczania świec w gałęziach choinek. Świadomi niebezpieczeństwa, wielu zapalała świece tylko na krótki czas podczas każdej nocy. Jednak zawsze w pobliżu znajdował się pojemnik z wodą. Z tego powodu spłonęło wiele domów. Firmy ubezpieczeniowe w swoich umowach deklarowały, że nie będą już płacić odszkodowań za pożary "wywołane przez choinki".

Pierwsze oświetlenie elektryczne

Nic więc dziwnego w tym, że ewolucja oświetlenia Bożonarodzeniowego odpowiada ewolucji żarówki. W 1880 roku, Thomas Edison, aby rozpowszechnić swój wynalazek, przywiązał żarówki do strun i powiesił je na całym kompleksie Menlo Park na czas Świąt Bożego Narodzenia. To zachwyciło przechodniów, mieszkańców miasteczka oraz osób dojeżdżających do pobliskiej kolejki, którzy byli pod wrażeniem "świątecznego cudu". W 1882 roku Edison wraz ze swoim współpracownikiem Edwardem Johnsonem miał pierwszy raz elektrycznie oświetlić choinkę w swoim domu w Nowym Jorku.

 

Choinka łączy ludzi

W 1912 r. grupa bogatych nowojorczyków sponsorowała publiczne obchody Bożego Narodzenia z ogromną oświetloną choinką. Ich celem było ożywienie wspólnoty, która zaginęła podczas szybkiej rewolucji przemysłowej. Wydarzenie przyciągnęło duży tłum z różnych religii, ras i grup etnicznych, które wspólnie świętowały radosne przeżycia. Wydarzenie to zrodziło krajowy trend sponsorowanych przez społeczność publicznych świątecznych pokazów świetlnych na ulicach, punktach orientacyjnych, parkach i miejskich placach w całym kraju.

Braterstwo Bożego Narodzenia
Historycy mówią, że ludzie szukają tradycji i symboli nadziei w czasach niepewności. W połowie XX w., Po epoce powojennej, Amerykanie przyjęli inspirującą symbolikę oferowaną przez bożonarodzeniowe pokazy. Podczas ceremonii oświetlenia świątecznej choinki w 1957 roku prezydent Eisenhower wyjaśnił nową tradycję:


"Zwyczaj, który teraz obserwujemy, zbliża nas do siebie przez kilka minut tej jednej nocy - ty i ja nie jesteśmy sami w świecie obojętnym i zimnym, lecz jesteśmy zjednoczeni w braterstwie Bożego Narodzenia."

Ewolucja świateł świątecznych trwa - od kultowego Bubble Light z 1940 roku do świateł, które migoczą i mrugają w rytm muzyki; w ostatnich dziesięcioleciach zastąpiliśmy nasze stare lampki wolframowe bardziej energooszczędnymi lampami LED.
Wczesne świąteczne świece, świecące w kościołach i na kominkach, podniosły na duchu tych, którzy mieli na tyle szczęścia, aby na nie spojrzeć. Dzisiejsza technologia dała nam możliwość tworzenia ogromnych, sterowanych komputerowo, świątecznych oświetleń, zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej, umożliwiając milionom ludzi każdej perswazji pocieszanie Duchem Bożego Narodzenia.

Wpisy powiązane PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI ZAWIESZANIA LAMPEK CHOINKOWYCH

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 17 777 01 46
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
window.customerPrivacy.onFunctionalConsentGranted(function () {
Sklep internetowy Shoper Premium