nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
Doniczki torfowe, wszystko co musisz wiedzieć 6
Doniczki torfowe, wszystko co musisz wiedzieć

Czym są doniczki torfowe?

Są to biodegradowalne doniczki wykonane z torfu, które zostały połączone z rozdrobnionymi włóknami drzewnymi i mocno sprasowane. Zapewniają bezpieczny i wygodny sposób na rozpoczęcie sezonu sadzenia roślin, ponieważ możesz po prostu zasadzić całą doniczkę torfową wraz z roślinką do ziemi czy większej doniczki. Zdecydowanie wpływa to na ochronę korzeni rośliny, gdyż zmniejszamy ryzyko ich uszkodzenia. 

 

Przejdź do doniczki torfowe sklep 

wysiew nasion pomidora

Jak zasadzić roślinę w doniczce torfowej/wysiew nasion?

 1.  Przygotuj niezbędne akcesoria:
 2. Napełnij konewkę ciepłą wodą i odstaw na bok.
 3. Umieść doniczki torfowe obok siebie na tacy. Powinny być bardzo blisko siebie, a ścianki powinny się dotykać.
 4. Napełnij doniczki mieszanką do zalewania, zaczynem początkowym gleby lub prostą mieszanką torfu i perlitu 50/50.
 5. Posadź nasiona na powierzchni rosnącej pożywki. W przypadku większych nasion, przyciśnij je trochę do gleby.
 6. Oznacz etykietę w razie potrzeby, jeśli sadzisz więcej niż jeden rodzaj materiału siewnego. 
 7. Delikatnie polej nasiona ciepłą wodą.
 8. Podlewanie spowoduje osadzenie się ziemi w doniczce. Dodaj więcej ziemi, aby ponownie przykryć nasiona i polej wodą.
 9. W tym momencie doniczki z torfem powinno się umieścić w ciepłej wodzie, przez około godzinę, aby je namoczyć.
 10. Jeśli cała woda jest pochłaniana, po prostu umieść tacę w ciepłym, słonecznym oknie lub w ciepłym miejscu z dobrym sztucznym światłem.
 11. Jeśli pozostało zbyt dużo wody, na chwilę można ustawić doniczki torfowe na gazetę, a następnie odlać nadmiar.
 12. Trzymaj glebę i garnki równomiernie wilgotne, zapewniając namoczenie, gdy zaczną wysychać. Nie pozwól, aby doniczki torfowe wyschły, ponieważ będą odprowadzać wilgoć z delikatnych korzeni twoich roślin.

wysiew nasion kwiatów

 

Przesadzanie roślin w doniczkach torfowych

Po wykiełkowaniu nasion i dojrzewaniu twoich sadzonek, będziesz chciał przesadzić je na stałe. Jeśli są to rośliny domowe, po prostu przenieś je do swoich pojemników lub doniczek. Jeśli przesadzasz je do pojemnika na zewnątrz lub ogrodu, będziesz musiał je delikatnie przenosić, pozwalając im przebywać na kilka godzin na zewnątrz każdego dnia, gdy pogoda jest łagodna. Zacznij od kilku godzin w cieniu, a gdy staną się silniejsze, a pogoda stanie się bardziej przewidywalna, przenieś je w słońce. Po tygodniu lub dwóch możesz przeszczepić je do pojemników na zewnątrz lub ogrodu.

Przesadzanie sadzonek w donicach torfowych jest bardzo proste, ponieważ po prostu sadzisz całą doniczkę. Doniczka torfowa niebawem zniknie, użyźniając glebę. Możesz ją delikatnie zmiażdżyć lub złamać, aby korzenie miały łatwiejszy czas dorastania. Upewnij się, że żadna część doniczki nie jest wystawiona na działanie powietrza, ponieważ jeśli torf wyschnie, działa jak knot i odprowadza wilgoć z korzeni rośliny. 

 

Zalety uprawy w doniczkach torfowych 

 • Można je sadzić bezpośrednio w glebie. Jest to szczególnie przydatne dla warzyw, które nie lubią być przesadzane. Na przykład, w takich doniczkach najlepiej stosuje się pasternak, marchew i kukurydzę.
 • Wzrost korzenia nie jest zahamowany. Zanim system korzeniowy rośliny osiągnie wielkość wystarczającą do wypełnienia doniczki, brak fizycznej bariery będzie oznaczać, że korzenie nie zaczną się obracać wzdłuż boków ściany. Często zdarza się, że korzenie przestają rosnąć, a zamiast tego rozgałęziają się. Może to oznaczać bardziej dynamiczny wzrost.
 • Idealna do kiełkowania takich roślin jak: marchew, pietruszka, kabaczki, ogórki, rzodkiewki, buraki i groch.

 

W naszym sklepie donito.pl dostępne są doniczki torfowe w różnych wersjach, rozmiarach i ilości. W sprzedaży znajdują się także gotowe zestawy do kiełkowania oraz miniszklarnie.

 

Zobacz doniczki do domu

 

Komentarze do wpisu (6)

2 maja 2018

Mnie te doniczki pleśnieją... Jaki popełniam błąd?

2 maja 2018

Pleśń powstanie na każdej powierzchni z braku przewietrzania lub gdy będą tam resztki gnilne np.żywności a doniczka lub inne naczynie w którym siejemy nasionka jest nakryta szczelnie folią, szklaną szybką itp. Może to być to również wina ziemi, zakażonej drobnoustrojami, takie podłoże trzeba wyprażyć i dopiero używać.

8 maja 2019

Świetna sprawa i proste przesadzanie a do tego czysto :)

14 września 2019

Bałam się testować to rozwiązanie, ale w tym roku przełamałam się i postanowiłam wykorzystać doniczki z torfu. Świetna sprawa. Wszystko wzrosło, po doniczkach ani śladu a jaka wygoda w przesadzaniu. Zdecydowanie polecam przetestować doniczki torfowe.

2 marca 2020

Pierwszy raz skusiłam się do posadzenia sadzonek np. papryki. Mam już sadzonki ale nie wiem co dalej zrobić. Ostatnio kupiłam jaskry. Po pezebyciu w ciepłej wodzie nadają się do wsadzenia.

19 lutego 2021

Wysiałam pierwszy raz w torfowe. Nasiona wyszły szybko ale też szybko pojawiła się pleśń. Doniczki nie są przykryte więc wietrzone cały czas, stoją w kuchni. Podlewam co kilka dni mała ilością

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 17 777 01 46
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
window.customerPrivacy.onFunctionalConsentGranted(function () {
Sklep internetowy Shoper Premium